Girişimsel Radyolog/Nöroradyolog Doç. Dr. Başar Sarıkaya

  • +90 216 578 40 00
  • drbasarsarikaya@superonline.com
  • EN
Dr. Başar Sarıkaya şu an için yeni hasta kabulü yapmamaktadır. Yeni iletişim bilgileri en kısa zamanda duyurulacaktır.
NÖRORADYOLOJİ

NÖRORADYOLOJİNöroradyoloji

Nöroradyoloji, radyolojinin beyin, baş-boyun, omurilik ve sinir hastalıklarının görüntülemesi ile ilgili dalıdır. Girişimsel nöroradyoloji ise bu hastalık grubuna tetkik ve tedavi amacıyla radyolojik yöntemleri kullanarak müdahale anlamına gelir. Nöroradyoloji veya girişimsel nöroradyoloji dendiğinde ilk akla gelen şey beyin kanaması olacaktır. Oldukça ciddi ve yüksek ölüm riski bulunan böylesi bir durumda hastada çoğu zaman bilinç kaybı, beyin fonksiyonlarında ani kayıp veya azalma veya çok şiddetli başağrısı gelişir.

Nöroradyoloji tanı anında önemli rol oynar. Beyin kanamasına erken tanı konması ve tipinin zamanında belirlenebilmesi başarılı müdahale ile hastanın sağlığına kavuşmasına olanak tanır. Böylesi bir durumda acil koşullarda genellikle Bilgisayarlı Tomografi elde edilir. Soru işaretleri bulunuyorsa daha zaman alıcı ve ulaşması Bilgisayarlı Tomografiye kıyasla daha güç olan Manyetik Rezonans Görüntülemeye başvurulabilir. Bu incelemelerle radyoloji uzmanı genellikle doğru tanıya ulaşır. Arada kalınan bazı nadir hallerde ise görüntüleri yorumlamak için bir nöroradyoloğun görüşüne başvurulabilir.

Nöroradyolojinin sık olarak ilgilendiği diğer bazı hastalıkların başında beyin tümörleri gelir. Tümörlerin doğru tanı alması, ameliyat öncesi ön tiplendirmesinin yapılması başarılı tedavi açısından büyük önem taşır. Nöroradyolog bu aşamalarda perfüzyon adı verilen tümörün kanlanmasını inceleyen tetkik, DTI veya traktografi adı verilen beyindeki bağlantı yolları gösteren inceleme ve fonksiyonel MR adı verilen beyin fonksiyonlarını ve hangi bölgenin etkilendiğini ortaya koyan ileri MR incelemelerini uygular ve yorumlar. Tümör görüntülemesinde ameliyat sonrası takiplerde ortaya çıkan görüntüleme değişikliklerinin de tedavilere bağlı mı yoksa tümörün nüksünü mü temsil ettiği ve yine nöroradyolog tarafından yanıtlanması gereken sorulardan birkaçıdır.