Girişimsel Radyolog/Nöroradyolog Doç. Dr. Başar Sarıkaya

  • +90 216 578 40 00
  • drbasarsarikaya@superonline.com
  • EN
Dr. Başar Sarıkaya şu an için yeni hasta kabulü yapmamaktadır. Yeni iletişim bilgileri en kısa zamanda duyurulacaktır.
VASKÜLER GİRİŞİMSEL RADYOLOJİ

VASKÜLER GİRİŞİMSEL RADYOLOJİVasküler Girişimsel Radyoloji

VASKÜLER GİRİŞİMSEL RADYOLOJİ
Vasküler Girişimsel Radyoloji Nedir?

Vasküler girişimsel radyoloji, girişimsel radyolojinin damar kökenli sağlık sorunlarının çözümü ile uğraşan yada diğer sorunlarda damarsal yollarla müdahale ederek çözümler üreten alanıdır. Oldukça geniş bir alan olan vasküler girişimsel radyoloji kalp ve beyin dışındaki tüm damarsal problemlerin çözümüne primer yada alternatif katkılar sunar. Bunlar özellikle bacak ve diğer iç organ atardamar tıkanıklıkları, toplardamarlardaki varis veya diğer tıkanıklıklar, embolizasyon denilen tıkama işlemleri yanısıra, kemoembolizasyon ve radyoembolizasyon denilen kansere dönük tedaviler ve santral venöz akses adını verdiğimiz port, PICC, Hickman, tünelli veya geçici kateter uygulamalarını kapsar. Karın içindeki ve göğüs kafesi içindeki aorta denilen ana atardamardaki anevrizma adı verilen genişlemeler veya diseksiyon denilen damarın iç tabakasındaki ayrışma ve hasarlanma durumlarında da kardiyovasküler cerrahi ile birlikte ortak çözümler sunar.

Tıpkı beyin damarlarında olduğu gibi sakküler dediğimiz baloncuklaşmalar vücuttaki diğer damarlarda da görülebilir ve o zaman vasküler girişimsel radyoloji olanakları ile tedavi şansı olur. Bacak toplardamarlarında DVT adı verilen pıhtı gelişimi ve bu pıhtıların akciğerlere ulaşması anlamına gelen pulmoner tromboemboli de vasküler girişimsel radyolojinin tedavi opsiyonları sundukları alanlardır.

Kronik karaciğer hastalıklarında karaciğere kan taşıyan damarlardaki yüksek basınç mide ve yemek borusundaki kollateral adı verilen bağlantı toplardamarlarında genişlemelere ve nihayetinde yırtılmalara ve tedavisi güç kanamalara yol açabilir. Bu hallerde de vasküler girişimsel radyoloji TIPS (transjuguler intrahepatik portosistemik şant) adı verilen (tıp öğrencileri için bile telaffuzu çoğu zaman güç) bir uygulama ile bu yükselmiş basıncı düşererek kanamayı kontrol altına alan çözümler sağlamaktadır.